Wstyd   3/2019

Jak pokazują teksty z części tematycznej najnowszego numeru „Wizji”, fikcja może jednocześnie eksponować w ostrym świetle języka i skrywać między wierszami to, co związane z jednym z najtrudniejszych afektów. Jest nim wstyd – paraliżujący, zmuszający do kamuflażu, wywołujący znaczące milczenie. Ramy tego, co wstydliwe, wyznacza władza, społeczna większość, ale i my sami; staramy się tę dziwną, nieakceptowalną dla nas cząstkę schować jak najgłębiej, choć może to okazać się niemożliwe – wstyd nęka nas i nawraca. Czy możliwe jest przekształcenie go w coś, wokół czego możemy zbudować własną i emancypującą opowieść? W jaki sposób może pomóc nam w tym literatura? Osiemnaścioro autorów i autorek sonduje te wątki w skrajnie odmiennych poetykach.

W „nowofazowych” prozach Patryka Kosendy pojawiają się niepokojące wątki męskiego wstydu, które kulminują w postaci incela. Wstyd skryty w szarej i przeciętnej codzienności to z kolei ważny komponent banalistycznego utworu Filipa Matwiejczuka, z kolei Bartosz Zdunek świetnie rozgrywa napięcie poza tym, co wstydliwe i bezwstydne.
W części tematycznej dzielimy się też premierowymi fragmentami utworów Weroniki Murek, Zyty Rudzkiej i Macieja Bobuli, czekających dopiero na swoją publikację.
Nie wyobrażamy sobie tego numeru bez mocnych poetyckich dykcji Ilony Witkowskiej i Justyny Kulikowskiej, a na uwagę z pewnością zasługuje również erudycyjny i pomysłowy zestaw świetnego debiutanta – Artura Szewczyka-Czajki.
Kolejne utwory, świadczące o wysokiej formie w ramach wypracowanych idiomów, prezentują Piotr Mitzner i Szymon Słomczyński.
A to zaledwie część tekstów wstydliwych i bezwstydnych!

Tradycyjnie mamy również dla was obszerną część otwartą – tym razem szczególnie cieszymy się między innymi z doskonałego, rozwijającego się wielokierunkowo poematu Adama Kaczanowskiego i Piotra Janickiego, szczególnie poruszającego cyklu poetyckiego Anny Matysiak, obszernego wyboru utworów wybitnego serbskiego poety awangardowego – Miroljuba Todorovića (w doskonałym przekładzie Jakuba Kornhausera i Kingi Siewior) i świadomie czerpiącego z różnorodnych literackich konwencji opowiadania Mateusza Górniaka.

Zapraszamy do lektury!
Lew Kostrzewa
Maciej Libich
Justyna Sobolewska
Michał Trusewicz
Antoni Zając


Część tematyczna

Część otwarta