[Zbieramy na operację młodego samca…]

Zbieramy na operację młodego samca, który zamieszkuje wyżyny. Chroni się go przed promieniowaniem i nieżytem górnych dróg oddechowych. W naturalnym środowisku nie ma wrogów. Jad obecny w jego ślinie potrafiłby zabić człowieka, choć na co dzień żywi się innymi ssakami. Autorów dokumentu zdumiał fakt, że zwierzęta te podczas kopulacji wydają niemal takie same dźwięki jak ludzie. Samca podejrzewa się o depresję. Większość dnia spędza skulony w kojcu. Czasami udaje, że śpi. Kamera najwyraźniej go drażni, nie daje mu się poczuć panem swojego losu. By oszukać jego czujność, podstawiono mu atrapę ponętnej samicy. W świetle zachodzącego słońca podróżował z nią między morenowymi wzgórzami. Nie bacząc na liczne schorzenia, próbował udowodnić, że jest potrzebny, że potrafi wznieść się ponad nudę tego świata, że jeśli tylko mu się chce, to nawet ciężki ogon i opasłe podbrzusze nie są w stanie mu przeszkodzić. Reszta to pozory. Morenowe wzgórza toną w chmurach, a nad sztucznym zalewem pasą się bawoły. 



Karolina Król (ur. 1994) – mieszka w Warszawie, kończy studia na ASP na Wydziale Grafiki. Zajmuje się projektowaniem graficznym (m. in. plakat, layout, okładki), ilustracją oraz od niedawna zaczęła tatuować.

Jakub Kornhauser (ur. 1984 w Krakowie) – poeta, tłumacz, eseista, redaktor, edytor, literaturoznawca. Współzałożyciel i pracownik Ośrodka Badań nad Awangardą przy Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, adiunkt na Wydziale Filologicznym UJ. Opublikował cztery tomy poetyckie, za Drożdżownię (2015) otrzymał Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej. Ostatnio wydał monografię Awangarda. Strajki, zakłócenia, deformacje (2017), tom esejów Wolność krzepi (2018), przekłady prozy Gherasima Luki Bierny wampir (2018) i tomu wierszy Dumitru Crudu Fałszywy Dymitr (2018) oraz tom prozy poetyckiej Dziewięć dni w ścianie (2019). Redaktor prowadzący serii wydawniczych „awangarda/rewizje” (Wydawnictwo UJ), „Rumunia Dzisiaj” (Universitas) i „wunderkamera” (Instytut Mikołowski). Redaktor pism „Nowa Dekada Krakowska” i „Romanica Cracoviensia”, były redaktor „Literatury na Świecie”, współpracownik Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK i Małopolskiego Instytutu Kultury. Tłumaczony na kilkanaście języków. Mieszka w Krakowie.