Troje z psem

Wczesny ranek, przed chwilą troje z psem przeszukiwało w podwórzu kontenery. Teraz siedzą przed domem, obok nich wózki z torbami i znaleziskami. Jedzą, palą papierosy, rozmawiają. Jednocześnie, jakby się starali oszczędzać czas. Włączył się alarm auta, ale nie zwracają na niego uwagi i pies ani drgnie. Otoczyły ich gołębie, bo dzielą się z nimi chlebem. Wszyscy wydają się szczęśliwi.

Gdańsk, 23 VII 2020

Trop

Nazywam się Trop, biegnę dokąd chcę i którędy mnie węch poniesie. Podobno jestem wyżłem, ale czy to prawda? Nie mam obroży, budy, smyczy ani łańcucha, mam cętkowaną sierść, wilgotny nos i posłuszny ogon. Żebym nie umarł z głodu, dostaję od mojej pani miskę zupy, kości znajduję na śmietniku i to mi wystarcza. Nie słyszę i prawie nie widzę, jednak wiem o was więcej, niż myślicie. Znam tajemnice miasta, to miasto nie zna mojej tajemnicy. Za ostatnim domem przedmieścia, na skraju łąk znalazłem jajo smoka. Leżało tam od wiosny. Na szczęście młody smok się nie urodzi, bo przegryzłem skorupę. I tak ja, Trop, ocaliłem miasto.

2020

Ważka nad Granicznikiem I

Cudowna ta ważka
nie skrzydła ją niosą 
a sama chęć latania 
dwa brzegi Granicznika
kępa trzciny oset spieszy się
musi wielkimi oczami 
pożreć świat nim sama 
w okamgnieniu zniknie

2020

Ważka nad Granicznikiem II

Niedościgniona bo szybsza
od wody która właśnie wyciekła mi
z dłoni i doskonała jak mapa
łąki na liściu mlecza promień 
światła niesie ją tu i tam naraz 
ale chwila zbyt krótka bym wyraził 
podziw gdy znieruchomiała
na wyciągnięcie ręki głębia jej oczu 
pochłania mnie bezpowrotnie

2020



Piotr Szewc (ur. 1961) – poeta, prozaik, eseista, krytyk literacki. Ukończył filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1986–1989 był redaktorem tygodnika „Za i Przeciw”, zaś od 1996 redaguje miesięcznik „Nowe Książki”. Opublikował: Świadectwo (1983), Zagłada (1987, 1993, 2003), Zmierzchy i poranki (2000, 2001), Syn kapłana (2001), Bociany nad powiatem (2005), Całkiem prywatnie (2006), Moje zdanie (2009), Cienka szyba (2014), Światełko (2017). Jego utwory tłumaczone były na osiem języków. Laureat nagród im. St. Piętaka (1987), im. St. Wyspiańskiego (1990), Biblioteki Raczyńskich (2000). Nominowany do Nagrody Literackiej Nike (2001). Mieszka w Warszawie.

Aleksandra Otulska (ur. 1999) – studentka wydziału grafiki na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, głównie zajmuje się ilustracją i malarstwem. Zazwyczaj pracuje w technice gwaszu albo gratażu. W wolnym czasie piecze ciasta, najczęściej czekoladowe i uczy się nowych języków (aktualnie holenderski).