Obraz   2/2020

Słowem wstępu

Kiedy dwa lata temu rozpoczynaliśmy pracę nad „Wizjami”, wiedzieliśmy, że nasze pismo powinno stać się przestrzenią dla intrygujących i wielokształtnych literackich fikcji, którym towarzyszyłaby niezwykła, wchodząca z nimi w dialog oprawa graficzna. Ilustracje przygotowywane przez artystki i artystów – kunsztowne, skupione na szczególe, wciągające w grę skojarzeń, prowokacyjne – towarzyszą nam już od dziewięciu numerów, włącznie z tym najnowszym, który właśnie z radością przekazujemy Wam do lektury (i oglądania). 

W dziale tematycznym premierowych „Wizji” – jego hasłem przewodnim jest „Obraz” – zdecydowaliśmy się na eksperyment: odwracamy zwyczajowy tok zdarzeń. Tym razem wszystko zaczyna się od siedemnastu prac graficznych, noszących swój autonomiczny tytuł, autorstwa najbliższych nam ilustratorów i ilustratorek. Teksty literackie wkraczają dopiero potem: jako interwencja, ekfraza albo nieco bardziej abstrakcyjne badanie relacji między słowem a kolorem, linią, rytmem czy kształtem. 

O „zamieszkującym wyżyny młodym samcu” z grafiki Karoliny Król pisze Jakub Kornhauser (kontynuując tym samym swój szczególny cykl krótkich próz o zwierzętach). Solarno-cyrkularne kształtyretrospekcji Natalii Trochowskiej napędzają krążenie obrazów w wieloczęściowym utworze Cezarego Domarusa. Julia Niedziejko precyzyjnie bada (metaforyczne oraz czysto przestrzenne) relacje między wnętrzem i zewnętrzem, podobnie jak dzieje się to w malarstwie Weroniki Michel. Julia Fukiet i Adam Kaczanowski łączą siły, by razem szukać marsjańskiego relaksu, z kolei Relax z grafiki Magdy Kupiec w interpretacji Dominika Bielickiego staje się znacznie mniej przyjemny. Natalia Malek za pomocą zaledwie kilku słów tworzy niezwykłą postać, inspirując się rytmicznymi falowaniami międzyludzkich spotkań, które dostrzec można w kompozycji naszej niezastąpionej redaktorki graficznej – Oli Szczepaniak. A przecież to tylko kilka z kilkunastu tekstowo-obrazowych dialogów! Warto przyjrzeć im się uważnie. 

W otwartej części dziewiątych „Wizji” również sporo się dzieje – począwszy od doskonałych premierowych zestawów Kacpra Bartczaka, Grzegorza Wróblewskiego i Łukasza Jarosza, przez drugie już na naszych łamach spotkanie z prozami Barbary Sadurskiej i Macieja Miłkowskiego, na przekładach utworów Simona Armitrage’a, Doreen Baingany, Rogera Robinsona czy Jánosa Téreya (wcale nie) kończąc! 

Zapraszamy Was do lektury. 

Lew Kostrzewa
Maciej Libich
Michał Trusewicz
Antoni Zając 

Wraz z działem graficznym redakcji „Wizji”, któremu szczególnie dziękujemy za ciężką pracę nad tym (ale i każdym poprzednim) numerem: 

Meg Krajewska
Bartosz Kolczykiewicz
Ola Szczepaniak 


Część tematyczna

Część otwarta