Call for papers

Unieruchomienie i izolacja wymuszone przez dziwny czas, w którym się znajdujemy, kładą tamę naszej mobilności, utrudniając codzienne i niecodzienne podróże. Zamknięte są granice, a do wielu miejsc mamy szansę dotrzeć jedynie w wyobraźni, na papierze albo w przestrzeni wirtualnej. Nasz skurczony świat wymaga nowej geografii i nowej topografii, a także pionierskiego obmapowania terytoriów, które do niedawna uchodziły za przeczesane.

A co fikcja może powiedzieć nam o translokacjach, wędrówkach, wyprawach w teren – ten oswojony i ten zupełnie nieznany? Chcielibyśmy zadać to pytanie za sprawą dziesiątego numeru „Wizji”, którego tematem jest PODRÓŻ. 

Z radością informujemy, że gościnnym redaktorem tej odsłony będzie Jakub Kornhauser – poeta, tłumacz i literaturoznawca! Ostatnio opublikował tom prozy poetyckiej Dziewięć dni w ścianie, monografię Preteksty, posłowia. Małe kanony literatury światowej, a na polski przekładał książki takich autorów jak Gherasim Luca, Gellu Naum i Miroljub Todorović. 

Tradycyjnie proponujemy kilka motywów, obrazów, tropów, które mogą posłużyć Wam za inspirację:

✔️ Przestrzenie podróży (centrum i peryferie; miejsca gościnne i niebezpieczne; granice i pogranicza);
✔️Czas w podróży (bezczas, letarg, zawrotna prędkość);
✔️Kim jestem, gdy podróżuję? (metamorfozy, powroty, poszukiwanie „siebie”, wyobcowanie, trauma);
✔️ Podróż jako metafora (Wędrówka dusz, podróż do innego świata, „cudowna podróż”);
✔️ Ekologie podróży (wędrówka przez pustynię, sztorm i flauta, przejście nad przepaścią i nur w głębiny);
✔️ Podróż i polityka (zdobywcy i wygnańcy, kolonizatorzy i kolonizowani, nomadzi i lokalsi, repatrianci i uchodźcy);
✔️ Spotkania w podróży (ludzki i nie-ludzki Inny);
✔️ Podróż, czyli trip (internet, narkonautyka, miejski dryf);
✔️ Podróże wewnętrzne (pamięć i wyobraźnia)
✔️ Samotność odkrywcy (turystyka, turyzm, antyturystyka; podróże w pojedynkę i kolektywne)
✔️ Podróże małe i duże (mikrowycieczki i eskapdady na koniec świata)
✔️ Pociąg byle jaki (środki transportu jako współuczestnicy wypraw)
✔️ Nieustające wakacje (etos podróżnika i wyprawa jako sposób na życie)

Opowiadania, fragmenty powieści, eseje literackie, wiersze, poematy, dramaty, przekłady oraz wszelkie inne formy fikcjonalne publikować będziemy w dwóch działach: tematycznym oraz otwartym – nadesłane teksty nie muszą więc ograniczać się do zaproponowanej przez nas tematyki.

Bardzo zachęcamy także do publikowania w AKTUALNIKU – przyjmujemy recenzje, eseje, felietony i wywiady zarówno związane z tematem PODRÓŻY, jak i dotyczące innych najnowszych wydarzeń literackich, a przede wszystkim – fikcji literackiej.

Prosimy o nieprzesyłanie utworów wcześniej publikowanych. Wskazania techniczne dla Autorek i Autorów znajdują się pod adresem www.magazynwizje.pl/autorzy.

Pisarze i pisarki, jak zawsze ponawiamy nasz apel: pióra w dłoń! Teksty do dziesiątego numeru „Wizji” nadsyłać możecie do 21 czerwca 2020 roku pod adres redakcja@magazynwizje.pl. Do kontaktu pod tym samym adresem zachęcamy również Ilustratorki oraz Ilustratorów, którzy chcieliby podjąć z nami współpracę.

Dziesiąty numer „Wizji” ukaże się w drugiej połowie lipca 2020 roku.