Call for papers

Literatura bada granice: doświadczenia, wyobraźni, zapisu. Często wkracza w rejony tego, „o czym się nie mówi”, albo tego, „o czym się nawet myśleć nie chce”, jednak w tym celu musi podjąć pewne ryzyko. Ryzykowne bywają zarówno tematyka, jak i perspektywa opisu, forma tekstu – ważne jest nie tylko „o czym”, lecz także „jak” dotychczas nie pisano.

Najciekawsze wydają się karkołomne i brawurowe literackie szarże, które w każdej chwili mogą zakończyć się porażką (wpaść w bełkot, niedorzeczność czy kicz). Skutki tych poszukiwań są więc niepewne i pozbawione jednoznacznego punktu dojścia, jednak to one ożywiają literaturę i podtrzymują jej nerwowy puls, przy okazji podnosząc ciśnienie czytelniczce. Taka właśnie jazda PO BANDZIE jest tematem przewodnim dziewiętnastego numeru „Wizji”.

Tradycyjnie proponujemy kilka motywów, obrazów i tropów, które mogą posłużyć za inspirację:

– ryzykowne formy i narracje;
– nadmierna odwaga, brawura, pewność siebie;
– niebezpieczeństwo, zagrożenie, dyskomfort;
– doświadczenia graniczne, ekstremalne i niecodzienne;
– czarny humor i niestosowność;
– przesada, brak proporcji, ostentacja;
– pogranicza, marginesy tekstu i świata przedstawionego.

Opowiadania, fragmenty powieści, eseje literackie, wiersze, poematy, dramaty, przekłady, a także wszelkie inne formy fikcjonalne publikować będziemy w dwóch działach: tematycznym i otwartym – nadesłane teksty nie muszą więc ograniczać się do proponowanej tematyki.

Zachęcamy również do publikowania w AKTUALNIKU – przyjmujemy recenzje, eseje, felietony i wywiady zarówno związane z tematem PO BANDZIE, jak i dotyczące najnowszych wydarzeń literackich, a przede wszystkim fikcji literackiej.

Prosimy o nieprzesyłanie utworów wcześniej publikowanych. Za ogłoszone teksty nie oferujemy honorarium. Wskazania techniczne dla Autorek i Autorów znajdują się pod adresem www.magazynwizje.pl/autorzy.

Teksty do 19. numeru „Wizji” nadsyłać możecie do 30 września na adres redakcja@magazynwizje.pl.

Do kontaktu pod tym samym adresem zachęcamy również Ilustratorki oraz Ilustratorów, którzy chcieliby podjąć z nami współpracę.

19. numer „Wizji” ukaże się w drugiej połowie października 2022 roku.