Call for papers

KONIEC

Pierwszy numer „Wizji” mówił o początku. Wybór tematu był deklaracją: chcemy publikować fikcję, która buduje nieznane światy i która podejmuje ryzyko, by znaleźć nowe połączenia między językiem, rzeczywistością i wyobraźnią. Poszukiwaliśmy tekstów, których początki zmuszają do dalszej lektury; chcieliśmy też podkreślić, że początek procesu twórczego jest szczególnie trudny – że trzeba odwagi, by na pustej kartce zostawić pierwszy ślad swojej obecności.

Tymi kryteriami kierowaliśmy się przez kolejne lata pracy nad „Wizjami”. Zmieniały się natomiast tematy numerów, które miały skłaniać do namysłu zarówno nad podstawowymi, jak i niecodziennymi sprawami; zachęcać do sięgnięcia po nowe formy i style. Teksty, które opublikowaliśmy, pokazały, że w fikcji drzemie potencjał opowiadania o wszelkich aspektach życia (niekoniecznie ludzkiego) – także o tym, co mogło się wydarzyć, co jeszcze może się wydarzyć, co nie ma prawa się zdarzyć i co się zdarzyło, lecz zostało zapomniane.

Nieraz w tekście najwspanialsze jest zakończenie: czasem domyka utwór efektowną klamrą, a czasem przychodzi znienacka, nie dając nam odpowiedzi na dręczące nas pytania. Decyzja o postawieniu ostatniej kropki należy do tych najtrudniejszych, podobnie jak próba zmierzenia się z końcem tego, co bliskie. Właśnie teraz stajemy przed końcem: nadchodzący numer „Wizji” będzie ostatnim wydaniem naszego pisma. Koniec nie musi jednak oznaczać zerwania z dotychczasową rzeczywistością; dzięki niemu powstaje miejsce dla nowych początków – niekiedy koniecznych, a niekiedy długo wyczekiwanych. Rozstajemy się z Wami w nadziei, że „Wizje” odegrały swoją rolę i dowiodły, że hasło „fikcji już dziękujemy” nie ma racji bytu.

Tematem ostatniego wydania „Wizji” jest KONIEC. Tradycyjnie proponujemy kilka motywów, obrazów i tropów, które mogą posłużyć za inspirację:

 • Życie w czasach (nadchodzącego) końca;
 • U kresu wytrzymałości: wykończenie i wyczerpanie;
 • Bez końca: impas, poczucie uwięzienia, brak alternatywy;
 • Odwlekanie końca;
 • Wizje apokaliptyczne i katastroficzne;
 • Koniec dzieciństwa i niepokoje dorastania;
 • Koniec relacji (związku, przyjaźni), rozstanie;
 • Wobec odejścia: melancholia, żałoba, nostalgia;
 • Praca pamięci w obliczu końca: podsumowanie, retrospekcja, rozliczenie;
 • Końce tekstu: zaskakująca puenta, otwarte zakończenie, cliffhanger, happy end;
 • Koniec jako szansa na nowe otwarcie;
 • Co będzie po końcu? 

Czekamy na Wasze opowiadania, fragmenty powieści, wiersze, poematy, dramaty, przekłady i wszelkie inne formy fikcjonalne. Prosimy o nieprzesyłanie utworów wcześniej publikowanych. Za ogłoszone teksty nie oferujemy honorarium. Wskazania dla Autorek i Autorów znajdują się pod adresem www.magazynwizje.pl/autorzy.

Teksty do 22. numeru „Wizji” nadsyłać możecie do 31 grudnia 2023 roku na adres redakcja@magazynwizje.pl. Do kontaktu pod tym samym adresem zachęcamy również Ilustratorki oraz Ilustratorów, którzy chcieliby podjąć z nami współpracę.

Ostatni numer „Wizji” ukaże się w lutym 2024 roku.