Skip to content
Magazyn Wizje
  • POEZJA
  • PROZA
  • PRZEKŁAD
  • EKSPERYMENT
  • DRAMAT
  • AKTUALNIK
  • Search

[Wyobrażałem sobie czas…]

Andrzej Sosnowski
Numer 1/2020 „Przemoc”
Poezja | Proza
  • Ilustracja: Karolina Lubaszko

1.

Wyobrażałem sobie czas, pierwsze i ostatnie tchnienie światła i świata, zwykle jako wstęgę burzliwego ognia, strumień energii i pędu myśli samoistnej, wszechprzenikliwej i nieprzeniknionej, na horyzoncie brzasku wciąż niemal zupełnie „ciemnej”, choć w ciemności ognia też będącej samym czasem, ogień bowiem nie może się obyć bez czasu, ani czas bez ognia; i to ich kompletne zwarcie, ten błyskawiczny splot i zrost, zachodzący bez „chwili” spoczynku, stanowi całkowity moment „gwałtownej mocy zanikania” – w fizyce wielkoskalowej powszechnie dziś opisywanej jako „efekt deadly swish deity” Weavera. Jeszcze bardziej niematerialnie i po dziecinnemu tę absolutną „myśl” w jej mikrofizycznym działaniu widziałem jako diabelski młyn wschodów i zachodów: wschodów i zachodów w gruncie rzeczy niczego, ponieważ różnica, o którą chodzi, tak samo wschodzi, jak zachodzi, jeśli nagiąć mowę nieco w stronę czasu – i żaden mały książę na żadnej miniaturowej planecie nic nie jest w stanie powiedzieć o częstotliwości tych „wschodów” i „zachodów”, o prędkości czy położeniu pary „jest”, „nie jest”; „już nie” i „jeszcze nie”; samych „tak” i „nie” spokojnie panującego nam – w mgnieniach zachodów i wschodów „nic a nic” różnicy – „słońca”. Dlatego jedna z niewielu naprawdę interesujących myśli dotyczących czasu, to ta starożytna: że w każdej chwili jest się zarazem kimś młodszym i kimś starszym od samego siebie. ¡Olé!

2.

Wyobrażałem sobie czas zwykle jako ciemną stronę światła, bardziej materialnie i dziecinnie widziałem czas jako nieodłączną podszewkę światła; tym samym „badać czas” znaczyłoby poznawać materię światła od podszewki. Oprzęd czy całun, czarna robota gąsienic, płynny jedwab, brokat – tylko tutaj, po jego spodniej stronie, gdzie wściekłość światła, temperowana przez czas, łagodnie przebłyskuje i prześwieca, można żyć; tu, gdzie żar daje się jakoś wytrzymać, gdyż czas i światło wzajemnie się miarkują. Dlatego trudno sobie wyobrazić światło bez czasu czy też czas bez światła, choć to drugie wyobrażenie byłoby kuszące, jak czarny wiatr w drugim kręgu piekła. Łatwo zaś można zobrazować czas, kiedy cały jego pęd ostatecznie zamiera, przepoczwarzając się w postać bezruchu: z ostatniej z ostatnich chwil wyfruną nocne motyle, lecz nie sposób wiedzieć, dokąd te ćmy polecą, pozbawione światła i czasu. Czym też absolutnie nie musimy się przejmować, gdy zanurzeni głęboko, bezpiecznie wtuleni w oprzęd czy całun, podszewkę światła, brokat, wciąż jeszcze słyszymy przydźwięk oplatającej nas sieci, ten przyjazny pomruk czasu, którego ciepłe promieniowanie pamiętamy przecież z naszej w sumie chyba udanej historii embrionalnej: Bombyx. Bombyx. Mori. Mori. Albo też: In girum imus nocte et consumimur igni.

Free Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
Download Premium WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
free online course
download redmi firmware
Free Download WordPress Themes
udemy course download free


Andrzej Sosnowski – publikował utwory poetyckie, a także przekłady (John Ashbery, Elizabeth Bishop, Jane Bowles, Raymond Roussel).

Karolina Lubaszko (ur. 1994) – ilustrator i grafik, Warszawa. Ukończona Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie z wyróżnieniem rektorskim w specjalizacjach: Projektowanie plakatu i grafika wydawnicza oraz Grafika warsztatowa. Plakaty, ilustracje oraz grafiki wydawnicze głównie przy użyciu techniki sitodruku. Szkicowniki w każdym wolnym momencie. Prace są docenieniem prostych sytuacji i zwykłych, codziennych obiektów. Publikuje w dwóch miejscach: BEHANCE INSTAGRAM


Więcej tekstów w kategoriach Poezja, Proza:

Kanarek

Jacek Paśnik
  • Ilustracja: Wiktoria Onyszczuk
Proza

Samsa bis bis

Mateusz Tokarski
  • Ilustracja: Sylwia Walczowska
Proza

Medytacje z Kungsviken

Wojciech Wilczyk
  • Ilustracja: Anna Piwnicka
Poezja

O NAS

Kontakt
Redakcja
Patroni i Patronki
Manifest “Wizji”

WSPÓŁPRACA

Call for papers
Dla Autorów i Autorek
Dla Ilustratorów i Ilustratorek
Promocja

OBSERWUJ NAS

Patronite
Facebook
Instagram
„Wizje” w mediach

Copyright © 2023 Magazyn Wizje | stronę wykonała Janka Uryga na podstawie projektu Meg Krajewskiej